
Waterschap Rivierenland helpt andere waterschappen de bestrijding van muskusratten op te voeren. Het doel is om in 2034 vrijwel alle muskusratten te hebben uitgeroeid. Ondanks een daling in onze streek, werden er elders juist meer gevangen.
Het waterschap Rivierenland doodde vorig jaar ruim 3 duizend dieren. Veel vangsten zijn er in buitendijkse natuurgebieden als de Biesbosch. Innovaties als beeldherkenning en dna uit watermonsters helpen om het werk te optimaliseren. In totaal ving Muskusrattenbeheer Rivierenland 3143 muskusratten een jaar eerder waren dat er 3388.
Vijanden
Muskusratten zijn woelmuizen die gangen en holen graven in oevers en dijken waardoor die kunnen verzakken en doorbreken. De knaagdieren hebben in ons land bijna geen natuurlijke vijanden, waardoor waterschappen ze actief moeten bestrijden.
Als het aan alle waterschappen ligt, is Nederland in 2034 muskusratvrij. Dat doel is behaald als er tegen die tijd in Nederland minder dan 500 muskusratten per jaar worden gevangen. Daar moet nog veel werk worden verzet: in totaal steeg het landelijke aantal vangsten namelijk en veruit de meeste van alle 84.438 gevangen muskusratten werden elders in Nederland gevangen. Om ook daar te komen tot een daling in de populaties, helpt Muskusrattenbeheer Rivierenland bij gezamenlijke vangacties.
Om dat voor elkaar te krijgen worden ruim 400 speciale teams ingezet bij de bestrijding van de muskusratten. De komende jaren zal het aantal gevangen muskusratten nog stijgen, maar daarna moeten het er snel minder worden. Dat kost meer dan 40 miljoen euro per jaar.
Beverratten
Ook beverratten zijn schadelijk voor dijken en oevers. Inmiddels is die diersoort inmiddels onder controle, zeggen de waterschappen. Vorig jaar zijn er 1831 beverratten gevangen, 31 minder dan in 2024.
Volg ons ook op ons WhatsApp kanaal: https://whatsapp.com/channel/0029VaoRvYF6rsQtr0tBRu3u
Dit bericht verscheen eerder bij onze mediapartner Rijnmond.