Demonstranten vastgeketend aan hekken Fokker: ‘Stop met vliegtuigdelen leveren Israël’ (Video)

0
43
Foto Hans Hulswit / Streekomroep56

Vastgebonden aan de poort: zo willen demonstranten Fokker Aerospace vrijdag dwingen om te stoppen met onderdelen maken voor het gevechtsvliegtuig F35. Deze worden ook door Israël gebruikt. Volgens de demonstranten maakt dit het luchtvaartbedrijf medeplichtig aan slachtoffers van de F35 in Palestina en andere gebieden waar deze wordt ingezet.

De demonstratie begint al vroeg in de ochtend en zal, als het aan de demonstranten ligt, nog de rest van de dag duren. Bij de hekken van Fokker is de sfeer opvallend rustig, ondanks de vastgeketende personen. Er is, verspreid over de verschillende hekken van Fokker, een dertigtal demonstranten aanwezig. De politie is ter plekke en ook Handhaving van de gemeente Papendrecht is loopt rond.

Doodsindustrie
Een demonstrant legt uit waarom hij hier vandaag staat: ‘Wij willen dat Fokker stopt met het leveren van onderdelen van de F35. Deze gevechtsvliegtuigen worden veel dus Israël gebruikt”. Hij spreekt onder meer van genocide in Gaza. Deze boodschap wordt herhaald op vele spandoeken en borden die aan de hekken van Fokker zijn bevestigd. ‘Doodsindustrie’, leest een hooggehesen witte vlag. De demonstranten hopen niet alleen de hoge heren van Fokker en haar werknemers te bereiken: “We willen ook de aandacht trekken van de media”, voegt de demonstrant toe.

Bij een ander hek staat Maarten Frijlink, die vandaag de rol speelt van ‘de-escalator’. Hij legt uit waarom sommige demonstranten hier staan en zitten met gezichtsbedekking. Is het niet beter om in een vrij land zoals Nederland open en eerlijk voor je mening uit te komen? “Sommigen van ons worden bedreigd”, antwoordt hij. Anderen vrezen problemen te krijgen met werkgever of familie.

Een fietser die zegt joods te zijn, trekt fel van leer tegen de demonstranten. Volgens hem is Hamas de schuldige en niet Israël. De heftige discussie leidt niet tot problemen.

Na twaalf uur verschijnt er extra politie op het toneel. Er blijkt een afspraak te zijn gemaakt tussen de politie en de actievoerders om het grote hek te laten openen, zodat personeelsleden van Fokker naar buiten kunnen met hun auto. Een lange rij auto’s komt door het hek, evenals twee vrachtwagens, wat eigenlijk niet de afspraak was. Een demonstrante probeert een vrachtwagen tegen te houden, maar wordt door de politie van de weg gehaald. Daarna keert de rust terug.

Demonstratie vreedzaam beëindigd
De actie van de demonstranten is aan het eind van de middag vreedzaam beëindigd. De demonstranten hebben de gelegenheid gekregen om op een andere aangewezen locatie met zicht op het bedrijf te demonstreren, meldt de gemeente Papendrecht. Aan dit verzoek van de burgemeester hebben zij in eerste instantie geen gehoor gegeven. Daarop heeft de politie de demonstranten gevorderd weg te gaan. Na de 3e vordering zijn de demonstranten naar de aangewezen locatie gegaan. De demonstranten zijn rond 16:00 uur uit zichzelf vertrokken.  

Volg ons ook op ons WhatsApp kanaal: https://whatsapp.com/channel/0029VaoRvYF6rsQtr0tBRu3u

Foto Hans Hulswit / Streekomroep56
Foto Hans Hulswit / Streekomroep56
Heftige discussie, foto Hans Hulswit / Streekomroep56