
Het lukt het bestuur van de Sociale Dienst Drechtsteden (SDD) maar niet om de problemen bij de dienst op te lossen. De aangestelde interim directeur Elma Groen is een half jaar na haar aantreden alweer de laan uitgestuurd, zo blijkt uit een brief die naar alle aangesloten gemeenteraden is gestuurd. Er is “een verschil van inzicht (…) over de wijze van leidinggeven aan het herstelproces.”
Wat is er aan de hand? Het rommelt al een tijdje bij de SDD. Eind 2024 kwam via verschillende anonieme meldingen naar buiten dat er structurele misstanden, integriteitsschendingen en falende dienstverlening zou zijn bij de dienst. De toenmalig directeur zou de oorzaak zijn, en na een vernietigend rapport afgelopen zomer bleek de ernst van de beschuldigingen zodanig, dat hij ook niet meer terug kon keren.
LEES OOK: Angst, pesten, intimidatie en agressie bij Sociale Dienst, bevestigt onderzoek
Op basis van dat rapport is bij de GR Sociaal, het samenwerkingsverband tussen de zeven gemeenten in de Drechtsteden waar de Sociale Dienst onder valt, een herstelplan gestart onder leiding van interim-directeur Groen. Daaruit moesten ‘duidelijke maatregelen’ volgen.
Op 18 december is de tussenbalans opgemaakt tijdens een informele vergadering van het Algemeen Bestuur van de dienst. Tijdens deze bijeenkomst is de interim directeur aangesproken op de “eenzijdige opzet van het plan en het ontbreken van voldoende aandacht voor de aspecten cultuur en gedrag”.
Anonieme brief
Een en ander valt niet los te zien van een anonieme brief die rond diezelfde tijd werd verstuurd. Daarin spreken betrokkenen hun teleurstelling uit over de gang van zaken bij de Sociale Dienst. “De nieuwe directrice werd binnengehaald als de frisse start die de organisatie nodig had. Maar volgens talloze medewerkers is zij het middelpunt geworden van een nieuw soort manipulatie: subtiel, bureaucratisch, maar vernietigend”, aldus de anonieme melders.
Volgens het bestuur van de dienst heeft deze brief niets te maken met het vertrek van Groen. Maar is er al in november melding gemaakt over de manier van leidinggeven van de interim directeur. Vervolgens zijn er gesprekken gevoerd met haar en verschillende medewerkers, waaronder de voorzitter van de centrale ondernemingsraad.
Geen vertrouwen
“Uit de optelsom van de gevoerde gesprekken is gebleken dat er binnen de organisatie en binnen het bestuur onvoldoende draagvlak bestond voor effectief leiderschap door de algemeen directeur a.i. in de komende implementatiefase”, aldus het bestuur van de dienst in de brief aan de gemeentes.
Wie de plek van de vertrokken interim directeur gaat overnemen is niet duidelijk. Reacties op vragen aan het bestuur blijven uit en ook de brief die naar alle raden gestuurd is, is door de meeste gemeentes van internet gehaald. Wat wel op te maken valt uit de brief is dat “aan de (overgebleven red.) directie en leidinggevenden” de verantwoordelijkheid wordt toevertrouwd “de volgende fase op zich te nemen”. Met als eerste doel: een nieuwe herstel- en verbeterplan.
De redactie van Streekomroep56 heeft de gewezen interim directeur benaderd voor een reactie. Elma Groen laat desgevraagd weten op dit moment af te zien van enig commentaar op de ontstane situatie.
Volg ons ook op ons WhatsApp kanaal: https://whatsapp.com/channel/0029VaoRvYF6rsQtr0tBRu3u