Burgemeester benadrukt positieve ontwikkelingen in nieuwjaarstoespraak

0
288

PAPENDRECHT – Maandagavond vond in het gemeentehuis de nieuwjaarsreceptie plaats. Dat was de eerste sinds de coronapandemie. Het was ook de eerste, en tevens de laatste receptie waarbij burgemeester Annemiek Jetten als gastvrouw fungeerde.

In haar toespraak memoreerde zij dat ze vorig jaar via een beeldscherm sprak. “Daarom is het extra fijn om weer bij elkaar te zijn”, vond ze. Ze noemde de grote problemen van onze tijd op en stelde vast dat deze veel van ons vragen en “niet altijd het beste in de mens naar boven brengen”.

Als voorbeeld van dat laatste noemde Jetten de boerenprotesten, waar volgens haar niet alleen woede áchter zat, maar die ook woede opriepen. Het draagt bij aan de verdeeldheid in onze samenleving. Ze sprak de hoop uit dat “2023 het jaar wordt waarin we een begin kunnen maken om deze verdeeldheid om te buigen naar saamhorigheid, optimisme en positiviteit”.

Positieve ontwikkelingen
Jetten wees daarbij op de positieve ontwikkelingen, die ze ook ziet. “Om maar enkele voorbeelden te noemen, zonder daarbij volledig te zijn: inwoners en kerken vangen medemensen op die gevlucht zijn voor oorlog en andere ellende. Gezinnen en organisaties die met gastvrijheid, hartelijkheid en zonder aarzeling ontheemde Oekraïners opvang bieden. Tegen iedereen die hierin een bijdrage levert, zeg ik uit de grond van mijn hart: dank jullie wel!”

Velen in onze eigen gemeente hebben steun nodig, stelde de burgemeester. Zij krijgen die onder meer van vele vrijwilligers. “Ik denk daarbij aan al die vrijwilligers van de Voedselbank, de bibliotheek, Humanitas en andere hulporganisaties, zoals het Odensehuis, en het hospice. Veel inwoners gaven hun energietoeslag aan anderen die het harder nodig hadden. Organisaties stellen zich open voor inwoners die er letterlijk warmte of een warme douche vinden,” constateerde ze.

Vieren en herdenken
Nadat ze had stilgestaan bij het aantreden van de nieuwe wethouders, sneed zij het onderwerp ‘vieren en herdenken’ aan. Ze noemde daarbij onder meer Koningsdag, de avondvierdaagse, het Lichtjesfeest, de optredens van Excelsior en het Wereldfeest.

“Herdenken deden we weer op 4 mei en (dit jaar voor het eerst ook op 11 november) met respectvolle, goedbezochte plechtigheden. Het vernieuwde monument op de begraafplaats geeft daarbij ook betere mogelijkheden. Met de opening van het regenboog zebrapad stonden we stil bij de rechten van een ieder om zichzelf te kunnen zijn,” gaf ze aan.

Ook de sport kwam aan de orde. Ze noemde daarbij het G-toernooi bij VV Papendrecht, de korfbalfinale waarin PKC nipt verloor en het (allerlaatste) sportgala, waar hardloper Roy Hoornweg de oeuvreprijs kreeg.

Opnieuw vroeg Jetten aandacht voor de vele vrijwilligers en ditmaal met name jongeren die zich vrijwillig inzetten. Zo kon ze onlangs een jeugdlintje uitreiken aan Zoë, Isis en Roos.

Respect
Na een korte vooruitblik op 2023 riep de burgemeester iedereen op “om met respect met elkaar het gesprek te voeren. Naar elkaar te luisteren en u uit te spreken tegen woede en agressie en vóór de dialoog. Dat geldt ook voor het gedrag op sociale media. Want alleen met een opbouwende en vooral positieve instelling kunnen we werken aan initiatieven en impulsen voor een mooie toekomst. Uit de talrijke gesprekken die ik in het afgelopen jaar met velen van u, jong en oud, in deze gemeente heb mogen voeren blijkt dat vrijwel iedereen hiernaar verlangt en hiertoe bereid is. Ik hoop dat deze bereid er ook is voor mijn opvolgster.”

Tot slot sprak Jetten kort over de nieuwe burgemeester van Papendrecht: “op 8 februari zal Margreet van Driel als uw nieuwe kroonbenoemde burgemeester worden geïnstalleerd. Margreet is al vol enthousiasme bezig om zich voor te bereiden op haar toekomstige rol. Ik eindig dan ook vol overtuiging in optimisme en breng graag met u een toost uit op een mooi en gezond 2023!”