
Door Jasper Kluten
Gedurende 9 dagen is er geen treinverkeer mogelijk tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe. Pech voor reizigers, maar een noodzakelijke maatregel volgens spoorwegbeheerder ProRail. De reden: de bovenleidingportalen op dit traject zijn grondig toe aan vervanging. Ze stammen uit de tijd na de Tweede Wereldoorlog, waardoor de levensduur voorbij is.
Het vervangen van bovenleidingsportalen is niet iets dat zonder slag of stoot tot stand komt. Er moet namelijk eerst een grondig bodemonderzoek gedaan worden door ProRail om te kijken of er geen verzakking kan plaatsvinden. Dit kan namelijk ontstaan op het moment dat de portalen vervangen worden.
Geotechnisch onderzoek
Martijn Paalvast, die als bouwmanager van ProRail zeer nauw betrokken is bij de vervanging, legt uit hoe dat bodemonderzoek gedaan wordt. “Dit geotechnische onderzoek, letterlijk een onderzoek onder de grond, hebben we nodig om gegevens te verzamelen of het veilig is om de bovenleidingsportalen boven deze grond te vervangen. Dit doen we tussen de Moerdijkbrug en station Dordrecht Zuid.”
“We maken om de 80 meter een gat in de grond voor dit onderzoek. Vervolgens analyseren we die grond en aan de hand van die analyse weten we wat voor soort portaal er geplaatst kan worden”, vertelt Paalvast. De analyse vindt nu plaats. De verwachting is dat volgend jaar en het jaar daarna de portalen gedurende een bepaalde periode geplaatst kunnen worden.
Tachtig jaar oude portalen
De portalen tussen Moerdijkbrug en station Zuid zijn net na de Tweede Wereldoorlog geplaatst en zijn dus al stokoud. “Doordat vocht bijvoorbeeld in zo’n portaal trekt en vervolgens bevriest, gaat dat vocht uitzetten”, legt Paalvast uit. “Uiteindelijk zal zo’n portaal dan gaan splijten als er niks tegen gedaan wordt. Het onderhoud wordt kortom moeilijker en dus ook duurder. En daarom moeten ze vervangen worden.”
Maar deze werkzaamheden hebben wel voor een dikke week invloed op reizigers. Voor de reizigers tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht betekent het óf omreizen via Breda, de hogesnelheidslijn en Rotterdam. Een andere optie is het nemen van een pendelbus tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht. Deze wordt op dit moment eens per half uur ingezet om reizigers van A naar B te kunnen vervoeren. Zeker in de spits kan dat soms voor problemen zorgen: niet iedereen kan mee met een beschikbare bus.
NS schaalt op tijdens spits
De NS laat aan deze streekomroep weten dat het hen ook al is opgevallen dat het op sommige momenten erg druk kan zijn. “Daarom gaan we bussen op reserve zetten in de spits die ingezet worden als er mensen achterblijven. Helaas kun je bussen en chauffeurs niet zomaar snel ergens vandaan halen, maar het gaat vandaag (dinsdag red.) al wel gebeuren voor de avondspits”, aldus een woordvoerder.
Maandag weer treinen
Het onderzoek van ProRail zal tot maandagochtend 8 juni 05.00 uur plaatsvinden, vanaf dat moment kunnen reizigers dus weer met de trein reizen tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht.
Volg ons ook op ons WhatsApp kanaal: https://whatsapp.com/channel/0029VaoRvYF6rsQtr0tBRu3u
Bekijk ook de reportage op ons YouTube-kanaal.